Jak si správně spočítat úsporu za elektřinu

Přechodem k jinému dodavateli energií můžeme ušetřit až několik tisíc korun ročně. Základem dobrého rozhodnutí jsou však správné výpočty.

Přečtěte si přehledný postup srovnání nabídek, který doporučuje Skautská energie, zprostředkovatel levné elektřiny a plynu pro české domácnosti a firmy. Na základě srovnání cen elektřiny k ní ročně přecházejí tisíce nových odběrných míst – jejich počet v roce 2020 vzrostl o rekordních 40 %.

Co všechno patří do ceny elektřiny?

“Abychom mohli ceny elektřiny  srovnat mezi sebou, potřebujeme si umět vypočíst, co nám skutečně konkrétní nabídky říkají,” vysvětluje Tomáš Slavík ze Skautské energie. Cenu, kterou u jakéhokoliv dodavatele zaplatíte, určíte v pěti krocích:

Regulovaná část ceny

Je pevně daná ERU (Energetickým regulačním úřadem) a vždy závisí na konkrétní distribuční oblasti. U všech dodavatelů je stejná a změnou dodavatele ji tedy nemůžeme ovlivnit. Obsahuje cenu za distribuci, pevnou měsíční cenu za jistič, cenu systémových služeb, cena za činnost operátora trhu (OTE) a příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů (OZE).

Regulovanou část najdete většinou pod názvem „regulované platby“ v ceníku vybraného dodavatele.

Neregulovaná část ceny - roční spotřeba elektřiny

Tuto část ceny elektřiny má teprve skutečný smysl porovnávat. Je u každého dodavatele jiná a závisí na jeho obchodní strategii. Náš trh je liberální a díky tomu si svého dodavatele můžete vybrat sami. Neregulovaná část obsahuje cenu za to, co spotřebujete (silová elektřina), a někdy také dodavatelem danou pevnou platbu.

Vše najdete podrobně v ceníku vybraného dodavatele, kde konkrétní cena závisí na vybrané distribuční sazbě. K výpočtu pak potřebujete znát už jen svou roční spotřebu elektřiny, kterou najdete na posledním vyúčtování.

Součet obou částí

Regulovaná a neregulovaná část společně tvoří celkovou cenu na elektřinu. Stačí je sečíst.

DPH

Abyste dostali přesnou výslednou částku, potřebujete přičíst ještě DPH 21 % (pokud tedy již DPH není zahrnuta v zobrazovaných částkách).

V tuto chvíli už držíte v ruce reálnou cenu elektřiny, kterou zaplatíte ročně u dodavatele, jehož nabídka vás zaujala. Vše má ale ještě pár háčků, které mohou výsledek zkreslovat. Popíšeme si je v dalším textu.

Jak využít srovnávače cen elektřiny

Spolehlivým nástrojem, který můžeme při hledání nejlevnější elektřiny využít a který nám ukáže realitu, jsou online srovnávače cen elektřiny. Pokud si vyberete seriózní a nezávislý srovnávač, který nepracuje jako skrytý business nástroj pro jediného dodavatele, máte šanci získat objektivní výsledky.

Mezi nejspolehlivější online srovnávače cen elektřiny na českém trhu patří TZB info a srovnávač ERU. Ten však bohužel zahrnuje jen veřejné nabídky dodavatelů a přehlíží, že na trhu jsou dlouhodobě i jiná bezpečná a zajímavá řešení, jak získat na elektřinu výhodnou cenu. Například zprostředkovatelé, kteří vyhlašují pravidelné výběrová řízení mezi dodavateli a vysoutěženou cenu pak po celé další období nabízejí. K nim patří i Skautská energie, která touto strategií dlouhodobě dosahuje výrazně nižších cen elektřiny, než jaké nabízejí nejsilnější hráči na českém trhu.

Takové alternativní nabídky zahrnuje i kalkulátor TZB info, proto je pro srovnání cen elektřiny objektivnější.

Náš tip: zjednodušte si srovnání vzorečkem

Chcete-li si sami ověřit, že vám srovnávače ukazují správné výpočty, postačí vám jednoduchý výpočetní vzorec. 

Protože regulovanou část nemůžeme ovlivnit, ignorujeme ji a porovnáváme v něm pouze neregulovanou část se silovou energií:

Úspora = ((naše cena 1 MWh - jiná srovnávaná cena MWh) x roční spotřeba v MWh + (náš pevný měsíční poplatek - jiný srovnávaný měsíční poplatek) x 12) x 1,21.

Vyřaďte podezřelé nabídky

Online srovnávač cen funguje při hledání levné elektřiny jednoduše. Zadáte do něj potřebné údaje a získáte výsledek. Pozor však, jaké nabídky mezi sebou porovnáváte. V posledních měsících se na trhu objevila řada nabídek kopírujících aktuální ceny na burze (tzv. ceny spotového trhu). To znamená, že nejsou založeny na pevné garantované ceně a mohou se tedy měnit. Což zpravidla nastane velice brzy a výsledkem je finanční ruleta, v níž zákazník nemá nad výdaji kontrolu. Risk mu může vyjít a stejně tak se z  plánované úspory může stát neplánovaná ztráta.

Opatrně na to, co přesně srovnáváte

Při srovnávání cen elektřiny je důležité vědět, kdy byly dané ceny nabídnuty. Nemá smysl porovnávat aktuální nabídku s cenou, kterou jste platili dosud. Trh s energiemi se rychle hýbe a chceme-li získat relevantní čísla, potřebujeme porovnávat vždy dvě aktuální ceny mezi sebou. Postavit vedle sebe cenu loňskou a letošní bývá zavádějící.

V praxi pak užitečné srovnání cen může vypadat tak, že ve chvíli, když váš dodavatel ohlásí zdražení, jednoduše si zkontrolujete, jaké nabídky vám dnes přinášejí ostatní. V kontextu všech dat se pak vaše zdražení může ukázat jako menší než u ostatních. Pak nemá smysl odcházet jinam.

Dalšími důležitými kritérii, které souvisejí se srovnáváním nabídek různých dodavatelů, jsou i obchodní podmínky, délka případné fixace (doba určitá), kvalita služeb nebo možnost vyřídit převod kompletně online. Ten šetří čas i zbytečnou cestu na poštu a mezi prvními ho u nás zavedla právě Skautská energie.

Grafy srovnávače TZB-INFO

Nechcete-li investovat čas do vlastního hledání, můžete využít hotová data od nezávislého českého srovnávače TZB-info. Ten na podzim 2020 vydal grafy srovnání cen nejvýznamnějších dodavatelů elektřiny na českém trhu s cenami Skautské energie

Skautská energie z nich vychází bezkonkurenčně nejlevněji, a to po celých 6 let své existence. Její ceny se pohybují oproti ostatním srovnávaným dodavatelům v průměru na dvou třetinách. Úspora pro domácnosti i firmy je tedy významná a navíc zapojením do sítě Skautské energie podpoříte české skauty - za každou spotřebovanou kWh dostanou od dodavatele 25 Kč na společensky prospěšné projekty.

Porovnání ročních nákladů na elektřinu (průměrná domácnost topící elektřinou se spotřebou 1 MWh v VT a 9 MWh v NT) u 4 vybraných dodavatelů za celou dobu existence Skautské energie.

Podobně výhodně jako elektřina vychází u Skautské energie také plyn.

Mohlo by vás ještě zajímat

Aktuality Skautské energie duben 2023: Změny cen, nabídky dodavatelů a budoucí plány

Aktuality Skautské energie duben 2023: Změny cen, nabídky dodavatelů a budoucí plány

Pro naše zákazníky jsme připravili souhrn aktualit a komentovaný pohled na dění posledních měsíců okolo trhu energií a našeho projektu Skautská energie.

MND nabízí zákazníkům Skautské energie změnu produktu. Změna může být výhodná, ale ne pro každého

MND nabízí zákazníkům Skautské energie změnu produktu. Změna může být výhodná, ale ne pro každého

Poslední dny opět rozesílá dodavatel MND většině svých zákazníků (včetně klientů Skautské energie) e-maily s nabídkami nových smluv a ceníků. Jak se v nich vyznat a je výhodné nabídku využít?

Šetřete energiemi levněji. Získejte dotaci až 150 tisíc Kč např. na zateplení domu nebo výměnu oken

Šetřete energiemi levněji. Získejte dotaci až 150 tisíc Kč např. na zateplení domu nebo výměnu oken

Máte nízký příjem a chcete zlepšit energetickou účinnost svého domova? Nový program Nová zelená úsporám Light nabízí možnost získat dotace na drobné úpravy, které vám pomohou snížit náklady na energie. Navíc, můžete se ucházet i zpětně, pokud jste již provedli některá z těchto opatření. Přečtěte si, jak to funguje.