Skaut je prospěšný a pomáhá jiným. Máme to v zákoně

Našli jsme způsob, jak vám zajistit levnější elektřinu a plyn a ještě si tím vydělat na provoz skautské organizace. Jsme hrdí na to, že žijeme skautské hodnoty i ve světě energií.

V roce 2014 jsme si položili jednoduchou otázku: Jak ušetřit za energie pro naše skautské klubovny a základny?

A tak jsme začali vybírat dodavatele-parťáka, který nám s tím pomůže. Přicházeli jsme s lákavou nabídkou: „Vy nám dáte výhodné ceny a my od vás budeme odebírat elektřinu a plyn pro stovky našich odběrných míst.“

Pro dodavatele jsme byli víc než zajímaví. Uspořenou částku jsme využili na podporu naší organizace a dostáli skautskému principu hospodárnosti.

Naše úspěchy brzy přilákaly další zájemce. Postupně jsme do Skautské energie pozvali rodiny našich 77 000 členů a ceny šly opět dolů. Jeden čas
o nás byl takový zájem, že lidé dokonce zveřejňovali inzeráty, aby je k nám nějaký skaut doporučil.

Léty úspěšného fungování jsme si ověřili prostou, ale klíčovou zákonitost - čím víc nás je, tím lepší ceny získáme.

V roce 2019 jsme učinili zásadní rozhodnutí - otevřeli jsme dveře Skautské energie široké veřejnosti. Za pouhé dva roky jsme kromě skautských objektů pomohli ušetřit více než 25 000 domácnostem a firmám. Motivovala nás touha nabídnout férový a čestný přístup všem zájemcům o levnější energie
a získat další podporu na chod a rozvoj skautské organizace.

Naši cestu v roce 2021 narušila energetická krize a porušení závazků ze strany dodavatele. Po třech letech, kdy jsme veškeré síly soustředili na pomoc našim zákazníkům, věříme, že je správná chvíle vrátit se k našemu původnímu principu získávání výhodnějších cen energií.

Skautská energie - z každé kWh dostanou čeští skauti peníze na rozvoj svých společensky prospěšných projektů.
Skautská energie staví na stejný hodnotách jako skauting - hospodárnost, prospěšnost a rozvoj komunity.

Vaše úspora = naše podpora

Jak to děláme? Naše partnerské dodavatele pravidelně zveme do soutěží
o co nejlepší ceny energií pro všechna přihlášená odběrná místa. Těch zpravidla bývají desítky tisíc. Dodavatelé tak přichází s cenami, které by jednotlivci nenabídli a stále se jim to vyplatí. Abychom řekli pravdu, občas
se o nás mohou přetrhnout.

Dodavatel, který v soutěži zvítězí, nás poté náležitě odmění. Za každou spotřebovanou MWh dostaneme 66 Kč na podporu naší skautské organizace. Možná se to zdá jako pár korun, ale při zapojení desetitisíců odběrných míst nám vznikají důležité prostředky, které nám pomáhají naplňovat poslání Junáka - českého skauta: vychovávat a vzdělávat mladé lidi. Ceníme si každého, kdo se k nám připojí. Je to podpora, která vás nic nestojí, ale pro nás znamená hodně.

Opravili jsme klubovny, vydali statisíce časopisů a zakládáme oddíly jako o závod

Od dodavatelů jsme v průběhu let dostali už více než 31 milionů Kč. Z odměn financujeme hlavně vydávání skautských časopisů, jejichž náklady se šplhají
k 10 milionům Kč ročně. Tím jsme umožnili skautské organizaci investovat uspořené prostředky od oprav a výstavby skautských kluboven nebo do přípravy nových programových nástrojů pro východu mládeže.

A hlavně stále šetříme za energie!

Mrkněte, kde jsme ještě pomohli

Skautů přibylo o sto procent za poslední dvě desetiletí. Přečtěte si výroční zprávu Junáka - českého skauta

Zájem o skauting je v Česku dlouhodobě velmi vysoký. Za posledních dvacet let se počet skautek a skautů zdvojnásobil a Junák – český skaut, největší výchovná organizace pro děti a mládež v zemi, zůstává jednou z nejrychleji rostoucích národních skautských organizací v Evropě i na světě.

Kde Skautská energie pomáhá?

Skautská energie je na jednu stranu úspěšným produktem levnější elektřiny a plynu pro kohokoli. Na stranu druhou je významným fundraisingovým nástrojem organizace Junák - český skaut. Rychle rostoucí počet odběrných míst dnes dosahující více než 25 tisíc je velkým potenciálem. Dodavatel z každé spotřeby odvádí skautské organizaci malou částku. Ve výsledku se však brzy začne jednat o významnou sumu, která umožní realizaci nových projektů a potřebný rozvoj organizace. Kam získané prostředky dosud proudí? A jaké jsou plány do budoucna?