Jak doma ušetřit na energiích?

Úsporným přístupem můžeme v domácnosti ušetřit za elektřinu a plyn i tisíce korun ročně. Záleží na ceně elektřiny a plynu v konkrétním roce, velikosti domácnosti, počtu jejích členů a náročnosti životního stylu každého z nás. Ostatně jednou ze skautských zásad je hospodárnost.

Projděte si našich 5 tipů na energeticky úspornější domácnost a inspirujte se k chytrým úsporám, díky kterým můžete doma začít šetřit teď hned.

Abychom platili méně, nemusí to nutně znamenat pocit omezení a nepohodlí. I drobné změny v každodenních návycích mohou přinést veliký rozdíl.

1/ Co nespotřebujeme, nezaplatíme

Vypnout, zhasnout… když přemýšlíme, jak snížit spotřebu, napadnou nás většinou tyto dva kroky jako první. Nejvíce korun nám ušetří světlo, které jsme nenechali zbytečně svítit, topení, které zbytečně netopí přes den v ložnici, nebo včas vypnutá plotýnka sporáku. Rukou na vypínači šetříme zkrátka nejvíc.

Existují ale i další způsoby, jak spotřebovat za elektřinu a plyn méně, aniž bychom se citelně omezili.

2/ Elektronika

Počítače, mobily, TV, rádio nebo herní konzole mohou stát stovky korun ročně za energii, která nám nepřináší žádný užitek.

 • Stand-by režim spotřebovává málo, ale 24 h denně. Pokud spíte, jste v práci nebo na dovolené, je tichým a vytrvalým žroutem vašich peněz. 
 • Stolní počítač spotřebuje 2 - 4x více elektřiny než notebook. Záleží to na typu a velikosti sestavy. Pokud stolní počítač ke své práci přesto potřebujete, dobře se při výběru informujte nejen o jeho funkcích a výkonu, ale právě i o spotřebě energie.

3/ Vaření & praní & žehlení

Pračku, sušičku, sporák i další spotřebiče se vyplatí kupovat v nízké energetické třídě. Mají sice vyšší pořizovací náklady, v průběhu času se ale rozdíl srovná a celkové výdaje budou nižší. Nejvyšší energetická třída A+++ vám například u sušičky oproti nižší třídě A+ ročně ušetří na spotřebě přibližně 500 – 800 Kč v závislosti na ceně kWh ve vašem tarifu. Ceny energií přitom v průběhu času mohou růst. Při průměrné životnosti spotřebiče 10 let je tedy pro rodinný rozpočet pořád výhodnější koupit si spotřebič A+++ i o 5 000 Kč dražší než A+. 

Pomoci mohou i další jednoduché principy:

 • Při vaření používejte plotýnku velikosti hrnce a také pokličku.
 • Myčku zapínejte až ve chvíli, kdy je plná. 
 • Nemáte-li indukční varnou desku, využívejte k ohřátí vody varnou konvici. Ta vám oproti plynu nebo klasickému sporáku ušetří zhruba 30 % nákladů na spotřebovanou energii. 
 • Pračka kombinovaná se sušičkou má vyšší spotřebu. Pořiďte si proto zvlášť sušičku a pračku. Úsporu přináší i praní na rozumnou teplotu - většina věcí v rodinném šatníku nepotřebuje 60° C k tomu, abychom chodili čistě oblečeni. U méně špinavých věcí často stačí i praní na 30° C.
 • Nenechávejte zapnutou žehličku, jestliže od žehlení potřebujete odejít. Stejně jako u sporáku dobře využijte zbytkovou energii – vypněte žehličku jeden až dva kusy prádla před koncem žehlení.

4/ Světlo & teplo

Pokud z místnosti odcházíte, zhasněte. A nebudete-li v ní celý den či noc, stáhněte topení. Tato dvě logická pravidla jsou nejúčinnější, přesto je velká část domácností nedodržuje a při srovnání cen může zjistit, že přichází o stovky i tisíce korun ročně. Ušetřit můžete i dalšími opatřeními:

 • Místo drahé klimatizace si pořiďte větrák a kvalitní venkovní rolety. Pokud dobře izolují, pohltí až 96 % slunečního záření, udržují požadovanou teplotu v místnosti a ta pak nepotřebuje chlazení. Dokáží vám za energii ušetřit tisíce korun ročně.
 • Vyměňte klasické žárovky za úsporné LED žárovky nebo zářivky. Jsou sice dražší, ale oproti klasické žárovce spotřebují 7x méně energie a ročně jejich používání ušetří stovky korun. 
 • Elektřinu šetříte i tehdy, pokud pravidelně utíráte ze svítidel prach – nenápadný pohlcovač světla. Zaprášený lustr vydává méně světla, což vás může nutit koupit silnější žárovku.
 • Nepřetápějte zbytečně v zimě svůj byt, méně teplotních stupňů prospěje i vaší imunitě. Důležité je také nezastavovat topná tělesa nábytkem či závěsy. 

5/ Dobře vybírejte dodavatele

Kromě výše uvedených tipů se vyplatí dělat i další drobné kroky. Týkají se ledničky, indukčních varných desek, počítačů... zkrátka skoro vždy je na spotřebě domácnosti co zlepšovat.

Avšak tím nejdůležitějším krokem, kterým ušetříte bezkonkurenčně nejvíc, je správný výběr dodavatele energií. Investujte svůj čas do srovnání cen několika dodavatelů, zjistěte si cenu kWh v různých tarifech a nebudete-li si čímkoli jisti, neváhejte se ptát. 

U Skautské energie máte jistotu, že drží ceny dlouhodobě nízko a nabízí jedny z nejvýhodnějších podmínek na trhu. Průměrná domácnost ušetří se Skautskou energií kolem 9 000 Kč ročně za energii v bytě, respektive kolem 13 000 Kč ročně za energii v domě. Z grafů vydaných online srovnávačem cen TZB-info vyplývá, že v posledních 6 letech držela Skautská energie ceny elektřiny i plynu výrazně pod nabídkou největších hráčů.

Chcete s námi každý měsíc ušetřit?

Mohlo by vás ještě zajímat

Chyba v rozeslané informaci o cenách u elektřiny u CENTROPOL ENERGY pro rok 2024. Platí původně slíbené ceny.

Chyba v rozeslané informaci o cenách u elektřiny u CENTROPOL ENERGY pro rok 2024. Platí původně slíbené ceny.

Technická chyba u dodavatele způsobila chybné informování zákazníků. Zajistili jsme, aby opravdu platili původně ohlášené nižší ceny. Za chybu se jménem dodavatele omlouváme.

"IČO zákazníkům" CENTROPOL ENERGY doporučujeme podepsat novou smlouvu a změnit produkt

"IČO zákazníkům" CENTROPOL ENERGY doporučujeme podepsat novou smlouvu a změnit produkt

Firemní zákazníci odebírající elektřinu dostávají možnost změnou produktu zajistit výhodnější podmínky. V článku najdete představení změn a pokyny, jak vše správně odbavit.

LitFin zahajuje insolvenční řízení pro odškodnění poškozených zákazníků Kolibřík Energie

LitFin zahajuje insolvenční řízení pro odškodnění poškozených zákazníků Kolibřík Energie

Po pečlivém zvážení a konzultacích s odborníky se LitFin rozhodl pro cestu insolvenčního řízení. Proč? Protože věří, že tato metoda má potenciál zajistit nejvyšší možné uspokojení Vašich nároků a zároveň se jeví jako nejefektivnější cesta z časového hlediska.