Spotový produkt

O spotovém produktu

U dodavatele Bidli energie nabízí Skautská energie od podzimu 2021 jako alternativu k základní nabídce možnost řešení dodávek elektřiny a plynu bez vyhlášené či fixované ceny. Po větším zvažování jsme se rozhodli tento produkt v naší nabídce ponechat, nicméně považujeme vzhledem k vývoji na trhu energií za důležité znovu a více upozornit na to, jak produkt funguje.

Spotový trh s elektřinou je organizován Operátorem trhu s energiemi (OTE). Každá hodina má na tomto spotovém trhu s elektřinou svou cenu. Zákazníci s tímto produktem tak nemají pevnou cenu, ale cena se mění každý den. Pokud např. fouká vítr, není sezóna nebo se spustí nový plynovod, je elektřina a plyn levnější. Pokud je naopak nedostatek, cena stoupá. Dodavatel přeúčtuje skutečnou denní cenu z burzy plus pevný poplatek. 

Tento produkt volí ti, kteří věří v brzký pád důvodů pro současné extrémní ceny. Po poklesu ceny na trhu se tento pokles okamžitě projeví v ceně u zákazníka. V současné době, kdy v Evropě probíhá válečný konflikt, je riziko minimálně krátkodobého nedostatku komodit vysoké a ceny na denním trhu tak mohou dosahovat extrémních výšek. Volba tohoto produktu na následující období je tak riskantní a doporučujeme ji každému odpovědně zvážit. 

Každý zákazník může u Bidli nadále setrvat, smlouvu má nastavenou na dobu určitou se závazkem do konce roku 2022 a s automatickým prodloužením o 12 měsíců. Navíc může nově zažádat Bidli (do 30.9.2022) o změnu smlouvy na dobu neurčitou od 1. 1. 2023. 

Srovnání cen

V prvním pololetí roku 2022 byly zpětným pohledem spotové ceny vyšší než ceny Pražské plynárenské na vyhlašovaném ceníku Standard - viz grafy. 

Nyní - tedy od poloviny roku - se situace mění a spotové ceny zatím v průměru vycházejí lépe než nové ceny Pražské plynárenské. Odhadnout, jaký bude budoucí vývoj následujících měsíců je složité.  Je tak na každém, aby se rozhodl podle svého uvážení. Skautská energie zajistila zákazníkům řešení s dobou neurčitou, takže nebude problém případně později ze zvoleného řešení odejít (pakliže trh bude nabízet podstatně lepší alternativu).   

Alternativní nabídka, pokud vám spotový produkt již nevyhovuje

Pracujeme na tom, abychom mohli zákazníkům, kteří se rozhodnou ve spotovém produktu nepokračovat, nabídnout jiné řešení.