Počet skautů se za poslední dvě desetiletí zdvojnásobil. Přečtěte si výroční zprávu Junáka - českého skauta

Zájem o skauting je v Česku dlouhodobě velmi vysoký. Za posledních dvacet let se počet skautů a skautek v ČR zdvojnásobil a Junák – český skaut, největší výchovná organizace pro děti a mládež v zemi, tak zůstává jednou z nejrychleji rostoucích národních skautských organizací v Evropě i na světě. Aktuálně je skautů a skautek v Česku 75 650. A stejně jako před stoletím jsou i dnes díky skautské výchově připraveni na výzvy i krizové situace.

„Neutuchající zájem o skauting je potvrzením významu skautských hodnot v české společnosti: fair play, pomoc slabším nebo péče o své okolí zjevně neztrácí na důležitosti,” uvádí starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický.

Skauting v Česku 2023 

V České republice je nyní 2297 skautských oddílů sdružených ve 484 skautských střediscích. Každoročně skauti pořádají přes tisíc dvě stě táborů pro více než 36 tisíc kluků a holek. Skautské oddíly po celé zemi podporuje svou prací pouze za dobrý pocit více než 24 tisíc skautských dobrovolníků a dobrovolnic. 

 • 2 297 oddílů (+ 59)
 • 484 středisek a přístavů (+ 5)
 • členů a členek 75 650 (+ 2 335)
 • meziroční změna: + 2 335

Co si o skautingu myslí Češky a Češi?

Z výzkumu agentury Ipsos (2023) vyplývá, že 9 z 10 lidí by skauting svým dětem či vnoučatům doporučilo. Češi ho vnímají stále pozitivněji. Junák – český skaut zůstává nejznámější organizací pro volnočasové aktivity dětí a mládeže. Česká veřejnost ho zároveň pokládá i za nejdůvěryhodnější z výchovných organizací pro děti a mládež. Sedm z deseti lidí by skauting doporučilo svým dětem nebo vnoučatům jako volnočasovou aktivitu. 

 • Ve skautu člověk zažije spoustu zážitků a dobrodružství.  87 %
 • Ve skautu se člověk naučí pomáhat jiným.   84 %
 • Skauting rozvíjí člověka všestranným způsobem.   82 %
 • Ve skautu se člověk naučí řešit problémy, překonávat překážky.   81 %
 • Ve skautu si člověk najde dobré kamarády.   80 %
 • Ve skautu člověk zvýší svou fyzickou zdatnost.   81 %
 • Ve skautu se člověk naučí poctivosti, rozvíjí svůj charakter.   77 %
 • Skauting posiluje odolnost   77 %
 • Ve skautu získá člověk dovednosti, které mu v budoucnu pomohou v kariéře   75 %

 (souhlas s výrokem)


Výroční zprávu Junáka – českého skauta za rok 2023 si můžete přečíst na www.skaut.cz/vyrocnizprava.

Mohlo by vás ještě zajímat

Chyba v rozeslané informaci o cenách u elektřiny u CENTROPOL ENERGY pro rok 2024. Platí původně slíbené ceny.

Chyba v rozeslané informaci o cenách u elektřiny u CENTROPOL ENERGY pro rok 2024. Platí původně slíbené ceny.

Technická chyba u dodavatele způsobila chybné informování zákazníků. Zajistili jsme, aby opravdu platili původně ohlášené nižší ceny. Za chybu se jménem dodavatele omlouváme.

"IČO zákazníkům" CENTROPOL ENERGY doporučujeme podepsat novou smlouvu a změnit produkt

"IČO zákazníkům" CENTROPOL ENERGY doporučujeme podepsat novou smlouvu a změnit produkt

Firemní zákazníci odebírající elektřinu dostávají možnost změnou produktu zajistit výhodnější podmínky. V článku najdete představení změn a pokyny, jak vše správně odbavit.

LitFin zahajuje insolvenční řízení pro odškodnění poškozených zákazníků Kolibřík Energie

LitFin zahajuje insolvenční řízení pro odškodnění poškozených zákazníků Kolibřík Energie

Po pečlivém zvážení a konzultacích s odborníky se LitFin rozhodl pro cestu insolvenčního řízení. Proč? Protože věří, že tato metoda má potenciál zajistit nejvyšší možné uspokojení Vašich nároků a zároveň se jeví jako nejefektivnější cesta z časového hlediska.