Počet skautů se za poslední dvě desetiletí zdvojnásobil. Přečtěte si výroční zprávu Junáka - českého skauta

Zájem o skauting je v Česku dlouhodobě velmi vysoký. Za posledních dvacet let se počet skautů a skautek v ČR zdvojnásobil a Junák – český skaut, největší výchovná organizace pro děti a mládež v zemi, tak zůstává jednou z nejrychleji rostoucích národních skautských organizací v Evropě i na světě. Aktuálně je skautů a skautek v Česku 75 650. A stejně jako před stoletím jsou i dnes díky skautské výchově připraveni na výzvy i krizové situace.

„Neutuchající zájem o skauting je potvrzením významu skautských hodnot v české společnosti: fair play, pomoc slabším nebo péče o své okolí zjevně neztrácí na důležitosti,” uvádí starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický.

Skauting v Česku 2023 

V České republice je nyní 2297 skautských oddílů sdružených ve 484 skautských střediscích. Každoročně skauti pořádají přes tisíc dvě stě táborů pro více než 36 tisíc kluků a holek. Skautské oddíly po celé zemi podporuje svou prací pouze za dobrý pocit více než 24 tisíc skautských dobrovolníků a dobrovolnic. 

 • 2 297 oddílů (+ 59)
 • 484 středisek a přístavů (+ 5)
 • členů a členek 75 650 (+ 2 335)
 • meziroční změna: + 2 335

Co si o skautingu myslí Češky a Češi?

Z výzkumu agentury Ipsos (2023) vyplývá, že 9 z 10 lidí by skauting svým dětem či vnoučatům doporučilo. Češi ho vnímají stále pozitivněji. Junák – český skaut zůstává nejznámější organizací pro volnočasové aktivity dětí a mládeže. Česká veřejnost ho zároveň pokládá i za nejdůvěryhodnější z výchovných organizací pro děti a mládež. Sedm z deseti lidí by skauting doporučilo svým dětem nebo vnoučatům jako volnočasovou aktivitu. 

 • Ve skautu člověk zažije spoustu zážitků a dobrodružství.  87 %
 • Ve skautu se člověk naučí pomáhat jiným.   84 %
 • Skauting rozvíjí člověka všestranným způsobem.   82 %
 • Ve skautu se člověk naučí řešit problémy, překonávat překážky.   81 %
 • Ve skautu si člověk najde dobré kamarády.   80 %
 • Ve skautu člověk zvýší svou fyzickou zdatnost.   81 %
 • Ve skautu se člověk naučí poctivosti, rozvíjí svůj charakter.   77 %
 • Skauting posiluje odolnost   77 %
 • Ve skautu získá člověk dovednosti, které mu v budoucnu pomohou v kariéře   75 %

 (souhlas s výrokem)


Výroční zprávu Junáka – českého skauta za rok 2023 si můžete přečíst na www.skaut.cz/vyrocnizprava.

Mohlo by vás ještě zajímat

Vyhlašujeme novou soutěž o nejlepší ceny energií, přihlašujte se teď, vítěze vybereme v létě

Vyhlašujeme novou soutěž o nejlepší ceny energií, přihlašujte se teď, vítěze vybereme v létě

Skautská energie opět vyhlašuje soutěž dodavatelů a přihlásit se nyní může každý. Až do července 2024. Výsledek aukce bude nově dostupný pouze přihlášeným.

Kompletní přehled změn ve fungování Skautské energie v roce 2024

Kompletní přehled změn ve fungování Skautské energie v roce 2024

Skautská energie se mění a opět nabízí pravidelné soutěže dodavatelů. V čem se budou nové soutěže lišit? Nejvíce v tom, že přenášíme větší moc do rukou zákazníka. Přehled všech změn najdete v článku.

Souhrnné informace pro zákazníky Skautské energie s řešením od MND, Bidli a Centropol Energy

Souhrnné informace pro zákazníky Skautské energie s řešením od MND, Bidli a Centropol Energy

Souhrnný přehled pro naše dosavadní zákazníky. V jednom článku najdete vše, co se s novou Skautskou energií od června 2024 mění a co je třeba nyní podniknout.