Skauti spouští aukci na levnější energie, získat výhodné ceny může i veřejnost

Tisková zpráva organizace Junák - český skaut, z. s.
28. května 2024

Junák - český skaut spouští novou soutěž v rámci svého projektu Skautská energie. Do soutěže zve dodavatele energií s cílem získat co nejvýhodnější ceny elektřiny a plynu. Jako odběratelé se mohou přihlásit nejen skautské jednotky, ale i zájemci z řad veřejnosti. Čím více odběrných míst se totiž do soutěže zapojí, tím lepší ceny skauti pro všechny přihlášené vyjednají.

Vítězí všichni – protože víc hlav víc uspoří.“ „Vítězí všichni – protože víc hlav víc uspoří.“ S tímto heslem spouští skauti další kolo své iniciativy Skautská energie. Skauti iniciativu před deseti lety založili, aby ušetřili za energie pro své klubovny a oddíly. Junák - český skaut má po Česku stovky potenciálních odběrných míst, a proto jsou pro dodavatele energií zajímaví. 

Výhra pro skauty, dodavatele i veřejnost

K dodavatelům jsme na začátku přišli s lákavou nabídkou. Řekli jsme jim: ‚Vy nám dáte výhodné ceny a my od vás budeme odebírat elektřinu a plyn pro stovky našich odběrných míst.' Oslovili jsme více dodavatelů, takže jsme si mohli vybrat toho, kdo nabídne nejlepší podmínky,“ říká Tomáš Slavík, ředitel Tiskového a distribučního centra v Junáku - českém skautu.

Časem si skauti uvědomili, že za dodavateli nemusí přijít pouze se svými odběrnými místy, ale mohou zapojit kohokoliv dalšího, kdo má zájem o levnější energie. Soutěže proto začali vypisovat veřejně. V minulosti se do projektu zapojilo více než 35 000 odběrných míst.

Čím víc nás je, tím lepší ceny energií u dodavatelů vyjednáme. Přihlášených odběrných míst bývají zpravidla desítky tisíc. Dodavatelé tak přichází s cenami, které by jednotlivci nenabídli, a stále se jim to vyplatí,“ popisuje Tomáš Slavík.

Soutěže dodavatelů v letech 2021–2023 přerušila energetická krize a nedodržení závazků vůči zákazníkům ze strany tehdejšího dodavatele. Skautská energie tehdy vložila maximum úsilí do pomoci poškozeným zákazníkům, kterým i v nelehké době dokázala zajistit dodávky energií od nových dodavatelů. Teď v roce 2024, kdy ceny energií klesly na téměř předkrizovou úroveň, skauti věří, že je správná chvíle soutěže dodavatelů obnovit.

Čím víc přihlášených, tím výhodnější energie

Skauti do soutěže zvou nově pouze úzký okruh dodavatelů, kteří splňují přísné podmínky zvládnou odbavit desítky tisíc odběrných míst a během energetické krize dodrželi závazky ke svým zákazníkům. Letos do soutěže pozvou dodavatele Centropol Energy, Yello a Pražskou plynárenskou.

Veřejnost se zájmem o levné energie se může zapojit přihlášením na webu www.skautskaenergie.cz, a to do 31. července 2024.

Po ukončení přihlašování předloží skauti dodavatelům souhrny o všech přihlášených odběrných místech a vyčkají na jejich nabídky. Jakmile vyberou tu nejvýhodnější, vítězný dodavatel zašle všem přihlášeným k podpisu smlouvu na následující dva roky. Až se bude konec závazku blížit, vyhlásí skauti další soutěž.

Zájemci o levnou energii se předem k ničemu nezavazují. Teprve až vítězný dodavatel pošle přihlášeným návrh smlouvy, sami se rozhodnou, zda ji chtějí nebo nechtějí podepsat,“ popisuje Tomáš Slavík.

Díky projektu skauti financují svůj rozvoj a zázemí

Kromě levnějších energií těží skauti z iniciativy také díky odměně od vítězného dodavatele. Za každou spotřebovanou MWh od něj obdrží 66 Kč na chod a rozvoj skautingu v Česku v době, kdy zájem dětí a rodičů o skautskou výchovu dlouhodobě roste.

Může se to zdát jako pár korun, ale při zapojení desetitisíců odběrných míst získáváme významné finanční prostředky, které nám pomáhají naplňovat naše poslání: vychovávat a vzdělávat mladé lidi. V průběhu let jsme od dodavatelů dostali už 31 milionů Kč, které jdou např. na publikaci časopisů pro desítky tisíc našich členů a uspořené prostředky pak organizace může použít mj. na opravy kluboven a zakládání nových oddílů,“ říká Tomáš Slavík

Kontakt:

Tomáš Slavík
Junák - český skaut, Tiskové a distribuční centrum
ředitel
+420 777 663 531
tomas.slavik@skaut.cz

Mohlo by vás ještě zajímat

Odpovědi na časté dotazy, které řešíte, když vyplňujete přihlášku k aukci

Odpovědi na časté dotazy, které řešíte, když vyplňujete přihlášku k aukci

Připravili jsme pro vás několik odpovědí na otázky, které vás při vyplňování přihlášky v zákaznickém portále moje.skautskaenergie.cz pravděpodobně napadly. 

Důležité info pro naše zákazníky u Bidli energie - spolupráce s dodavatelem pokračuje

Důležité info pro naše zákazníky u Bidli energie - spolupráce s dodavatelem pokračuje

Zákazníci Skautské energie se smlouvou u Bidli energie mohou nadále využívat jejich spotový produkt a zůstanou součástí projektu Skautská energie. Spolupráce s dodavatelem pro stávající zákazníky projektu pokračuje.

Je nová Skautská energie opravdu bez rizika?

Je nová Skautská energie opravdu bez rizika?

Přihláškou do aukce se ničemu nezavazujete, pouze dáváte najevo, že máte zájem o levnější energie. V aukci nemáte co ztratit, můžete jedině získat. Zkusíte to?