Změna dodavatele - na co si dát pozor

Zvažujete změnu  dodavatele elektřiny nebo plynu? Víte, podle čeho se rozhodnout a na co si dát pozor?

Již více než 10 let si v České republice může každý spotřebitel sám vybrat dodavatele energií. Desetitisíce zákazníků toho každý rok využívají a volí si podmínky podle svých potřeb. Jak se v džungli nabídek zorientovat a na co si dát při převodu elektřiny nebo plynu pozor, abyste vybrali správně?

Změna k lepšímu není těžká

Velká část spotřebitelů změnu dodavatele odkládá, přestože tuší, že by u jiného mohli získat lepší podmínky. Po přechodu na novou smlouvu je pak často napadá myšlenka, proč se ke změně neodhodlali dřív. Zjistí totiž, že administrativní proces nemusí být náročný a výhody, které získali, stojí za to. Například při přechodu ke Skautské energii vám veškerou administrativu pomůžeme vyřešit nebo ji obstaráme sami za vás.

Ušetřete až 13 000 Kč ročně

Hlavním důvodem, proč lidé mění dodavatele energií, je samozřejmě cena. Například u Skautské energie můžete v rodinném domě běžně ročně ušetřit až 13 000 Kč. A to už je rozdíl, který se skutečně vyplatí. Proto kdykoli nejste u svého dodavatele spokojeni s cenou, vyplatí se vám porovnat ji s jinými nabídkami. Najdete-li jinde na trhu výhodnější podmínky, rozhodněte se pro změnu co nejdříve. Každý měsíc úspor se v rodinném rozpočtu pozná.

Převod elektřiny přitom není žádná věda. Stačí vzít si k ruce poslední vyúčtování, sednout k internetu a porovnat své ceny s těmi od jiných dodavatelů. Můžete rovnou přeskočit první (regulovanou) část vyúčtování, která je stejná u všech dodavatelů a tudíž se nemůže odlišovat. Zahrnuje dopravu a distribuci elektřiny, ve které jsou zahrnuty poplatky za jističe, přenos elektřiny, systémové služby, dále služby OTE a ERU nebo poplatky za výkup elektřiny z OZE. Ty jsou na vašem odběrném místě vždy stejné u všech dodavatelů, proto je nemusíte řešit. Zajímat byste se měli o druhou část, kterou je silová elektřina nebo odebraný zemní plyn. Roční úsporu vypočítáte jako násobek spotřeby a rozdílu mezi stávající a novou cenou. K tomu nezapomeňte připočítat rozdíl ceny měsíčních poplatků násobený 12. Např. u Skautské energie v případě plynu nejsou měsíční poplatky žádné, takže i s nulovou spotřebou získáváte hned nezanedbatelnou úsporu. Nakonec ještě vše vynásobte koeficientem "1,21", abyste úsporu dostali včetně DPH.

Dalším podstatným kritériem jsou závazky neboli platnost smlouvy. Změnu dodavatele je totiž často možné provést pouze při tzv. výročí smlouvy. Nejvýhodnější jsou v tomto směru smlouvy na dobu neurčitou nebo na období jednoho roku, které dávají větší prostor pro případné budoucí změny. Smlouvy s delší fixací jsou naopak výhodnější v případě, že jste si jistí, že máte opravdu výhodnou cenu - pak máte jistotu, že po celou dobu závazku nedojde k jejímu zvýšení.

Dobrý dodavatel vyřeší převod s vámi

Jak poznáte, že jste si vybrali dobře? Dobrý dodavatel vás změnou smlouvy provede a v ideálním případě se o ni postará za vás. U Skautské energie stačí vyplnit plnou moc a vše ostatní pro vás zařídíme sami. Na vaši adresu pak přijde už jen smlouva k podpisu. Máte tak jistotu, že proběhly všechny potřebné kroky,  a můžete se těšit na výhodnější fakturaci.

Plná moc k přepisu energií, kterou jste nám poskytli, nám umožní vypovědět stávajícího dodavatele. Ten nový (případně zprostředkovatel Občanům, s. r. o.) vám brzy pošle uvítací dopis s novou smlouvou a v prvním měsíci po připojení i rozpis záloh. Levnější dodavatel je však jen začátkem, jak dosáhnout trvalých úspor. Stejně důležité je také dbát na energetickou náročnost spotřebičů, využívat nízký tarif a při topení myslet na to, že optimální teplota místnosti je 20 stupňů.

Skautská energie není obyčejný dodavatel energií. Dokonce není dodavatelem energií vůbec. Jedná se o projekt sdružující desetitisíce lidí a firem, kteří dohromady dokáží pravidelně vysoutěžit nejlepší možné podmínky na trhu a bez starostí přechází prostřednictvím zastoupení plnou mocí k tomu dodavateli, který aktuálně nabídne nejlepší podmínky.

Máte k přechodu ke Skautské energii jakýkoliv dotaz a odpověď jste nenašli na webu ani v sekci Často kladené dotazy? Dejte nám vědět, ozveme se vám zpět s odpovědí.