Jak probíhá připojení elektřiny či plynu k domácnosti

Připojení odběrného místa k elektřině může trvat i více než měsíc. Stavíte nový dům, nebo kupujete nový byt? Pak raději začněte vše potřebné vyřizovat co nejdříve. Sepsali jsme pro vás jednoduché rady, jak při nákupu nemovitosti postupovat, abyste ušetřili čas i hledání.

Administrativa? To zvládnete!

Stěhujete se na místo, kde zatím není zavedena elektřina? Čeká vás nákup nového domu? Nemusíte se bát náročné administrativy, zřídit nové oběrné místo není velká věda. U Skautské energie vám navíc se vším pomůžeme. Nečekají vás zpravidla ani žádné vysoké náklady. Distributor hradí dovedení elektřiny až na hranici vašeho pozemku a samotné připojení elektřiny k novému domu není nijak nákladné. Narozdíl od plynu, jehož dovedení ke svému domovu byste platili ze svého.

S elektroměrem je vše snazší

Nastěhovali jste se do domu či bytu, kde již visí elektroměr? Nejjednodušší cestou je získat od bývalého majitele jakékoli vyúčtování či případně smlouvu s dodavatelem. Pomohou vám porovnat aktuální nabídky dodavatelů a vybrat si pro sebe toho nejvýhodnějšího.  U Skautské energie si můžete spočítat cenu přímo v online kalkulátoru. Například u rodinného domu tak můžete ušetřit až 12 000 Kč ročně.

Objekt, který přišel v minulosti o připojení

Možná máte za sebou nákup domu či chaty, kde  již dříve elektroměr byl. I v takovém případě začněte hledáním starého vyúčtování nebo smlouvy. Zjistíte tak, na kterého lokálního distributora se obrátit. Území České republiky je rozděleno mezi 3 distribuční společnosti elektřiny, které se starají o celou soustavu. Každá z nich má na starosti určitou oblast. Pro Prahu je to PREdistribuce, a. s. Pro jižní Moravu a jižní Čechy společnost E.ON Distribuce, a.s., a zbývající část republiky (západní, severní a východní Čechy plus severní Moravu) obhospodařuje ČEZ Distribuce, a. s. Namontování nového elektroměru bude totiž vyžadovat revizní zprávu, kterou vám vystaví firmy spolupracující s distribucí. Podívejte se na weby jednotlivých distributorů E.ON, ČEZ nebo PRE.

Nová elektrická přípojka pro váš nový domov

Existují případy, kdy vám po nákupu nemovitosti nezbyde než nechat vybudovat novou přípojku. Jak na to, abyste na nic nezapomněli? Pokud jste se rozhodli pro Skautskou energii, všemi kroky vás provedeme a proces ohlídáme za vás. Čeká vás:

1. Podejte žádost

Tento krok potřebujete udělat u lokálního distributora. Území České republiky je rozděleno mezi 3 distribuční společnosti elektřiny, které se starají o celou soustavu. Každá z nich má na starosti určitou oblast. Pro Prahu je to PREdistribuce, a. s. Pro jižní Moravu a jižní Čechy společnost E.ON Distribuce, a.s., a zbývající část republiky (západní, severní a východní Čechy plus severní Moravu) obhospodařuje ČEZ Distribuce, a. s.

2. Připojte situační plánek

V něm vyznačte polohu připojovaného objektu a doplňte údaje o odběrném místě. Sem patří velikost jističe, počet fází, druh odběru (byt, dům apod.) a vybavení konkrétními elektrickými spotřebiči.

3. Počkejte na schválení

Do měsíce dostanete návrh Smlouvy o připojení. Dozvíte se v něm termín a způsob provedení vašeho připojení k elektřině.

4. Podepište Smlouvu o připojení

Podepsaný dokument zašlete zpět na adresu distributora.

5. Uhraďte podíl na oprávněných nákladech

Informace o tom, co a proč hradíte, se dočtete ve smlouvě. Jiné podmínky platí pro elektřinu a jiné pro plyn.

6. Kontaktujte dodavatele elektřiny, kterého jste si vybrali

Uzavřete s ním smlouvu a jste už jen krok od prvního úspěšného stisknutí vypínače. Přicházíte-li ke Skautské energii, další náležitosti již vyřídíme z vás.

7. Očekávejte elektroměr

Váš dodavatel vám čas oznámí, kdy přijede a namontuje vám jej.

Po těchto krocích máte zařízené vše pro to, abyste moli začít elektřinu odebírat. U Skautské energie vám se všemi kroky pomůžeme a budeme je hlídat s vámi.

Chcete ke Skautské energii připojit zcela nové odběrné místo?

Ve Skautské energii za vás umíme zařídit změnu dodavatele i přepis majitele odběrného místa. Stačí se standardně přihlásit a poskytnout nám plnou moc a v případě přepisu ještě další potřebné informace - viz přepis

V případě připojení zcela nového odběrného místa k síti zatím Skautská energie nedokáže zajistit vše ve vašem zastoupení. Ale můžeme s vámi koordinovat kroky a poradit, jak připojení elektroměru nebo plynoměru efektivně zvládnout. Povede to pravděpodobně k dočasnému připojení k místnímu dominantnímu dodavateli a až následně k převodu na Skautskou energii. V případě zájmu prosím kontaktujte našeho odborného zprostředkovatele - Občanům, s. r. o.