Skautů přibylo o padesát procent za poslední desetiletí. Přečtěte si výroční zprávu Junáka za rok 2019

Zájem o skauting je v Česku dlouhodobě velmi vysoký. Za posledních deset let vzrostl počet skautek a skautů o polovinu a Junák – český skaut, největší výchovná organizace pro děti a mládež v zemi, se tak stal jednou z nejrychleji rostoucích národních skautských organizací v Evropě i na světě. Aktuálně je skautů a skautek v Česku 67 959. A stejně jako před stoletím jsou i dnes díky skautské výchově připraveni na výzvy i krizové situace.

„Neutuchající zájem o skauting je potvrzením významu skautských hodnot v české společnosti: fair play, pomoc slabším nebo péče o své okolí zjevně neztrácí na důležitosti,” uvádí starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický.

Výsledky registrace 2020

V České republice je nyní 2203 skautských oddílů sdružených ve 474 skautských střediscích. Každoročně skauti pořádají přes tisíc táborů pro více než 30 tisíc kluků a holek. Skautské oddíly po celé zemi podporuje svou prací pouze za dobrý pocit více než 12 tisíc skautských dobrovolníků a dobrovolnic.

registrace 2019 registrace 2020

Celkem členů:

Celkem mužů:

Celkem žen:

děti pod 6 let:

Věk 6 až 11 let:

Věk 11 až 16 let:

19982 21218

Věk 16 až 25 let:

Věk 25+

Co si o skautingu myslí Češky a Češi?

Z výzkumu agentury Ipsos (2019) vyplývá, že Junák – český skaut je nejznámější organizací pro volnočasové aktivity dětí a mládeže. Česká veřejnost ho zároveň pokládá i za nejdůvěryhodnější z výchovných organizací pro děti a mládež. Sedm z deseti lidí by skauting doporučilo svým dětem nebo vnoučatům jako volnočasovou aktivitu.

Ve skautu člověk zažije spoustu zážitků a dobrodružství.         84 %

Ve skautu se člověk naučí pomáhat jiným.                                   82 %

Ve skautu si člověk najde dobré kamarády.                                 79 %

Ve skautu si člověk rozvíjí svou tvořivost.                                    78 %

Ve skautu člověk zvýší svou fyzickou zdatnost.                           77 %

Ve skautu se člověk naučí poctivosti, rozvíjí svůj charakter.    76 %

Skauting rozvíjí člověka všestranným způsobem                        75 %

(souhlas s výrokem)

Výroční zprávu Junáka – českého skauta za rok 2019 si můžete přečíst na www.skaut.cz/vyrocnizprava.

Chcete s námi každý měsíc ušetřit?

Vláda zakázala nové nabízení spotových tarifů. Stávající smlouvy platí a jsou nejvýhodnějším řešením pro rok 2023.

Od 1. 1. 2023 již není možné nabízet tzv. spotové tarify běžným domácnostem. Vláda svým nařízením zakázala novým zájemcům nabízet produkt, který má minimálně v období zastropovaných cen nejlepší šanci zajistit lidem levnější náklady na energie. Stávající smlouvy zůstávají platné.

K 31. 12. 2022 doporučujeme (skoro) všem provést samoodečet a zajistit si řádné nebo mimořádné vyúčtování. Jak na to?

Ať už se účestníte procesu zajištění náhrady škody skrze LitFin, nebo ne, doporučujeme, abyste ke konci roku nahlásili distribuci stav vašeho měřidla samoodečtem.

Zákazníci Pražské plynárenské musí brzy změnit dodavatele. Převod k CENTROPOL ENERGY zahájen.

Vyplnění nové smlouvy je potřeba učinit co nejdříve, aby se převod k 1. 1. v pořádku stihl. Žádáme zákazníky o součinnost.