Skautská energie podepsala smlouvy s MND a Bidli energie na období 2023 a 2024

21. června 2022

V průběhu května a června probíhá výběrové řízení mezi dodavateli s cílem zabezpečit řešení dodávek elektřiny a plynu na období od 1. 1. 2023. I přes velmi složitou situaci, kdy řada dodavatelů dnes zákazníky odmítá, se nám postupně daří řešení pro naše zákazníky zajistit.

Později publikujeme komplexní článek zahrnulící všechny výsledky výběrového řízení a vysvětlíme situaci pro všechny naše zákazníky. 

Nyní informujeme o průběžných výsledcích:

  • podařilo se nám uzavřít smlouvu s MND, která našim zákazníkům s odběrnými místy nyní u MND garantuje dodávky i po 1. 1. 2023 a to z režimu jejich jinak nedostupného Základního ceníku. Zákaznické smlouvy jsou na toto možné řešení od počátku připraveny, což znamená, že zákazníci nemusí pro zajištění budoucího řešení dodávek elektřiny a plynu nic dělat. Více info na stránce MND
  • podařilo se nám uzavřít smlouvu s Bidli energie, která všem našim zákazníkům u Bidli (případně i jiným zájemcům) garantuje dodávky i po 1. 1. 2023 na jejich spotovém produktu. Součástí budoucího řešení i nadále zůstává levnější měsíční i fixní poplatek oproti standardním zákanzíkům a nově navíc možnost vyžádat si změnu smlouvy na dobu neurčitou. Více info na stránce Bidli

Nyní jsme v jednání s Pražskou plynárenskou i s dalšími dodavateli na trhu s cílem zajistit řešení pro naše zákanzíky s odběrnými místy u Pražské plynárenské a jako alternativu pro zákazníky u Bidli energie. Věříme, že se do konce srpna 2022 podaří výběr a zasmluvnění pro všechny naše zákazníky uzavřít. Poté všem našim zákazníkům pošleme e-mail s detailními informacemi a pokyny. 

Pro nová odběrná místa, která nyní naše služby u MND, Pražské plynárenské či Bidli nevyužívají, máme nyní v nabídce pouze spotový produkt od Bidli. Jednáme o možnosti otevřít i další nabídky, ale dramatická a velmi dynamická situace na trhu toto zatím neumožňuje. 

V oblasti energií hraje nyní velkou roli nestabilní a složitá politická situace v Evropě

Na podzim roku 2021 po pádu dodavatele Kolibřík Energie jsme u krizově zajištěných tří dodavatelů sjednali dodávky pouze do konce roku 2022. Byl předpoklad, že se energetický trh v průběhu prvního pololetí 2022 zklidní a opět bude možné provádět standardní výběrová řízení tak, jak jsme byli posledních 9 let zvyklí. 

Bohužel se tak nestalo, dramatickou situaci ještě víc zhoršila válka na Ukrajině. Cenová hladina je extrémně vysoko, dále roste a není zde moc předpokladů k tomu, aby se v tomto střednědobě něco změnilo. Trh trápí obrovská nejistota ohledně zajištění dodávek, silný tlak regulátorů na množství bezpečnostních rezerv, mnohonásobné zvýšení potřeby průběžného financování a s tím související zdražení nákladů na kapitál. 

Řada dodavatelů nyní nové zákazníky nepřijímá. Přináší jim velké riziko, které dnes nelze snadno vyvážit vyšší cenou. 

Ceny na trhu předchozích cca 10 let setrvale klesaly nebo stagnovaly. Byla to předvídatelná doba a dodavatelé se předháněli o zákazníky. Nabídky na získání nových zákazníků (tzv. akviziční) byly vždy levnější, a to o dost, než ceny pro stávající zákazníky. Byla to doba ideální pro chytré změny dodavatelů a na akvizičních promo-nabídkách se dala nastavit zásadní úspora. 

Toto období je, pravděpodobně dočasně, pryč. Poslední rok zažíváme dramatický růst cen, což dodavatelům neumožňuje mít akviziční ceny nižší. Naopak ceny pro nové zákazníky jsou násobně vyšší než základní ceníky pro stálé zákazníky. A na ceníky s nižšími cenami pro stálé zákazníky se dnes nelze standardně dostat.

Kvůli tomuto nastavení jsme se dostali do stavu, kdy dodavatelé mají rozebrané zákazníky a akvizici (nábor) nových nyní nedělají nebo ji dělají jen opatrně. 

Za tým Skautské energie 

Tomáš Slavík, ředitel

Mohlo by vás ještě zajímat

Zákazníci CENTROPOL ENERGY v roce 2024 na elektřině významně uspoří

Zákazníci CENTROPOL ENERGY v roce 2024 na elektřině významně uspoří

Pro naše zákazníky s opakovaným fixním produktem elektřiny u CENTROPOL ENERGY jsme zajistili výhodné podmínky na rok 2024. Domácnosti je získají automaticky, u právnických osob a podnikatelů bude potřeba podpis dodatku se změnou produktu na levnější.

Skautská energie chystá návrat k pravidelnému soutěžení

Skautská energie chystá návrat k pravidelnému soutěžení

Skautská energie připravuje návrat k původnímu nastavení naší služby - tedy k pravidelnému soutěžení výhodných podmínek mezi dodavateli.  Současný vývoj trhu zatím pro návrat k soutěžím ideální není, ale věříme, že se prostředí v blízkých letech může stabilizovat. Více o současné situaci a o našich plánech si přečtete v tomto článku. 

Zákazníci Kolibřík Energie mají šanci na odškodnění.

Zákazníci Kolibřík Energie mají šanci na odškodnění.

Skautská energie ve spolupráci se společností LitFin zajišťuje pro všechny zájemce z řad zákazníků poškozených porušením smluv ze strany bývalého dodavatele Kolibřík Energie koordinovanou snahu o získání odškodnění.