Půl milionu elektroaut energetické sítě zvládnou. Větší flotila si už vyžádá větší investice

Elektromobily by měly v roce 2030 spolykat nejvýše desetinu roční produkce jaderné elektrárny Temelín. Na celkové čisté spotřebě elektrické energie se mohou podílet řádově z několika setin. Vyplývá to z propočtů velkých energetických společností.

Vycházejí přitom z Národního akčního plánu Čistá mobilita, který ve svém vysokém scénáři předpovídá, že na konci dekády bude na proud jezdit až 500 tisíc automobilů, tedy zhruba osm procent z celkového vozového parku. Tuzemské rozvodné sítě jsou celkově dimenzované tak, aby toto zatížení zvládly, soudí energetici. Úzkým místem při budování potřebné infrastruktury podle nich zůstává byrokracie při povolování staveb.

Auta do zásuvky nespadnou z nebe

„V zásadě lze konstatovat, že jak přenosová, tak zejména distribuční síť je jako celek dostatečně robustní, aby si se spotřebou elektřiny v objemech odpovídajících počtu vozidel, které odhaduje Národní akční plán, dokázala poradit,“ říká manažer útvaru čisté technologie ČEZ Tomáš Chmelík. Sítě se podle něj v rámci přirozené obnovy posilují a e-mobilitu je při tom třeba brát v potaz. „Desetitisíce elektromobilů se samozřejmě na silnicích neobjeví přes noc, takže pokud tuto problematiku nepodceníme, nemusíme se obávat nějakých katastrofických scénářů,“ dodává Chmelík. ČEZ odhaduje spotřebu energie v elektromobilech na konci desetiletí na 0,78 až 1,56 terawatthodiny za rok, přičemž vychází z počtu 250 tisíc až 500 tisíc vozidel, průměrného nájezdu 49 kilometrů denně a spotřeby 0,17 kilowattu hodiny na kilometr.

Celý článek si přečtěte na https://energetika.tzb-info.cz/elektroenergetika/21009-pul-milionu-elektroaut-energeticke-site-zvladnou-vetsi-flotila-si-uz-vyzada-vetsi-investice