Počet změn odběrných míst za první pololetí roku 2020

Počet změn dodavatelů v prvním pololetí tohoto roku dosáhl hodnoty 278 517 u elektřiny a 109 079 u plynu. Změny u elektřiny jsou druhé nejvyšší v posledních deseti letech. Naopak u plynu zákazníci měnili dodavatele méně, výsledek byl třetí nejhorší v historii.

Za první pololetí tohoto roku změnilo dodavatele 278 517 odběrných míst elektřiny. Jedná se druhý nejvyšší počet změn v historii liberalizovaného trhu s elektřinou. Vývoj v letošním roce je podobný jako v předcházejících dvou letech a odráží zvyšování cen elektřiny. Lidé jednak sami měnili dodavatele a také zvýšením cen se uvolnila cesta k realizaci již dříve podepsaných smluv s novými dodavateli.

Jiná je situace u plynu. Cena plynu v letošním roce je zatím stabilní a nejsou očekávány výraznější změny. To se odráží v počtu změn dodavatelů, který v letošním pololetí se 109 079 je jedním z nejnižších za posledních desetiletí. Rekordním byl rok 2018, kdy zároveň došlo ke zdražování plynu.

Situace na trhu

Protože nových odběrných míst přibývá málo, většinou se jedná o změnu dodavatele. Jsou dodavatelé, kteří zákazníky ztrácejí a dodavatelé, kteří je zase získávají. Zdrojem odběrných míst jsou velcí dominantní dodavatelé a největší alternativní obchodníci. Naopak obchodníci, kteří zaznamenávají přírůstky zákazníků, jsou dominantní dodavatelé v jiné komoditě, než je jejich hlavní komoditou (innogy elektřina, ČEZ plyn, PRE plyn, Pražská plynárenská elektřina). Růst počtu zákazníků také zaznamenávají společnosti nabízející svým klientům služby v jiném oboru než energie (Česká spořitelna – elektřina, plyn).

Celý článek si přečtěte na https://www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-energii/21007-pocet-zmen-odbernych-mist-za-prvni-pololeti-roku-2020