Objem výroby dřevěných pelet stoupl v pololetí v ČR o 26 procent

Objem výroby dřevěných pelet v Česku v letošním prvním pololetí stoupl meziročně o 26 procent na 249.000 tun. Za celý rok tak výroba překoná loňskou rekordní hodnotu 400.000 tun.

Na plný výkon začala vyrábět pila s peletárnou v Chanovicích na Klatovsku, která se stala v objemu výroby jedničkou trhu. Tuzemská roční spotřeba pelet činí asi 110.000 tun, zbytek jde na export.

V rozložení odbytu dřevních pelet se toho příliš nezměnilo. Stále platí že ČR skoro tři čtvrtiny své vlastní produkce vyváží na západní trh – zde jednoznačně vede Itálie, následovaná Rakouskem a Německem. Změnu lze pozorovat na italském trhu, který je největším světovým odběratelem prémiových dřevních pelet. Řada velkých dodavatelů se zde potýká s problémy dodat do země dostatečné množství pelet a uplatňují se zde i menší dodavatelé, kteří na italský trh dodávali pouze skrze větší obchodníky.

Celý článek najdete na https://oze.tzb-info.cz/peletky/21037-objem-vyroby-drevenych-pelet-stoupl-v-pololeti-v-cr-o-26-procent