LitFin brzy zahájí vymáhání náhrady způsobené škody. Máte vše v pořádku doloženo?

20. března 2023

Skautská energie ve spolupráci se společností LitFin zajišťuje pro všechny zájemce z řad zákazníků poškozených porušením smluv ze strany bývalého dodavatele Kolibřík Energie možnost připojení se k žalobě o náhradu způsobené škody. 

Podklady pro LitFin

V roce 2022 došlo k uzavření příjmu přihlášek. Všem, kdo řádně dodali podepsanou smlouvu o postoupení pohledávky, povrdil LitFin, že s nimi v dalším postupu počítá. Každý zákazník LitFinu musí doložit potřebné dokumenty, aby z nich bylo možné věrohodně dopočítat a doložit výši způsobené škody. 

8. 3. 2023 obdrželi zákazníci společnosti LitFin e-mail buď s potvrzením, že LitFin eviduje všechny požadované dokumenty řádně nahrané a nebo s výzvou, že je třeba nějaké dokumenty ještě nahrát (předmět takového emailu byl: “Skautská energie – Žádost o doplnění chybějících dokumentů za účelem uplatňování náhrady škody”). E-maily vám dorazily z adresy litfin@skaut.cz

Žádáme zákazníky přihlášené u LitFinu o brzké nahrání všech požadovaných dokumentů. Všechny dokumenty se nahrávají na smlouvajezavazek.cz/upload/skaut. LitFin poté bude moci sběr uzavřít, vše zkontrolovat a následně (nedojde-li k jinému uspokojivému řešení) nejpozději v létě 2023 podat žalobu na dodavatele k soudu. 

Soudy jsou na straně zákazníků a Skautské energie

Cesta k dosažení spravedlnosti je zdlouhavá. Protože dodavatele nevyslyšel naše volání po mimosoudním vyrovnání se zákazníky, přistoupili jsme k uplatňování našich nároků soudní cestou. 

Některá řízení jsou již (zatím nepravomocně) ukončena, jiná ještě probíhají. Soudy v prvním stupni daly za pravdu Skautské energii i poškozeným zákazníkům a nařídily dodavateli Kolibřík Energie zaplatit. Soudy jednoznačně potvrdily, že došlo k porušení smluv ze strany dodavatele a ten je za toto porušení odpovědný. V případě poškození zákazníka zatím proběhl jen (do určité míry vzorový) soud s jednotlivcem, soud LitFinu o náhradu hromadně přihlášených škod bude následovat po dokončení sběru dokumentů. 

Je pravděpodobné, že dodavatel využije svého práva na odvolání a soudy budou dále pokračovat. Nicméně věříme, že na konci jednou budou pravomocná rozhodnutí proti dodavateli Kolibřík Energie. A pokud nedojde k následnému zaplacení, budeme se svých práv domáhat mj. u mateřské společnosti ARMEX Energy.

Mohlo by vás ještě zajímat

Aktuality Skautské energie duben 2023: Změny cen, nabídky dodavatelů a budoucí plány

Aktuality Skautské energie duben 2023: Změny cen, nabídky dodavatelů a budoucí plány

Pro naše zákazníky jsme připravili souhrn aktualit a komentovaný pohled na dění posledních měsíců okolo trhu energií a našeho projektu Skautská energie.

MND nabízí zákazníkům Skautské energie změnu produktu. Změna může být výhodná, ale ne pro každého

MND nabízí zákazníkům Skautské energie změnu produktu. Změna může být výhodná, ale ne pro každého

Poslední dny opět rozesílá dodavatel MND většině svých zákazníků (včetně klientů Skautské energie) e-maily s nabídkami nových smluv a ceníků. Jak se v nich vyznat a je výhodné nabídku využít?

Šetřete energiemi levněji. Získejte dotaci až 150 tisíc Kč např. na zateplení domu nebo výměnu oken

Šetřete energiemi levněji. Získejte dotaci až 150 tisíc Kč např. na zateplení domu nebo výměnu oken

Máte nízký příjem a chcete zlepšit energetickou účinnost svého domova? Nový program Nová zelená úsporám Light nabízí možnost získat dotace na drobné úpravy, které vám pomohou snížit náklady na energie. Navíc, můžete se ucházet i zpětně, pokud jste již provedli některá z těchto opatření. Přečtěte si, jak to funguje.