Fotovoltaika s výkonem Temelína

Indická fotovoltaická elektrárna Pagavada Solar Park s instalovaným výkonem 2 050 MW a rozlohou 53 čtverečních kilometrů patří k největším na světě.

Výkon jediné solární farmy tak odpovídá výkonu všech fotovoltaických elektráren v ČR. Největší česká fotovoltaická elektrárna Ralsko Ra 1 s instalovaným výkonem 38 MW je zhruba 50× menší.

Na rozdíl od Temelína je výkon solárního parku k dispozici jen, když svítí slunce. Proto je Pagavada Solar Park umístěný v takové části Indie, kde slunce svítí tak často, že je obtížné na půdě jinak hospodařit.

Fotovoltaikou proti výpadkům i proti migraci

V oblasti Pagavada téměř neprší. Region byl zasažen suchem 54 krát za posledních 60 let. Pagavada Solar Park se rozkládá v okolí pěti vesnic. Většina obyvatel jsou farmáři, kteří se kvůli obtížným podmínkám pro pěstování stále častěji stěhují do 180 kilometrů vzdáleného Bangalúru. Zděděnou půdu však neradi prodávají.

Celý článek si přečtěte na https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/20988-fotovoltaika-s-vykonem-temelina